20 Березня 2024
Чому димар вологий?
Феномен мокрого димаря виникає внаслідок конденсації водяної пари, яка знаходиться у вихлопних газах, підключених до димаря печей та котлів. У старому обладнанні така проблема зустрічалася рідко. Використовувані котли випускали димові гази з температурою приблизно 200 – 250°С, димар прогрівався і працював правильно. Відсутність теплоізоляції старіших будівель викликала велику потребу в тепловій енергії, печі працювали багато та часто – димар завжди був прогрітим. В даний час сертифіковані теплові пристрої у вигляді різноманітних котлів характеризуються дуже високою енергоефективністю. Це призводить до того, що теплова енергія, вироблена в процесі згоряння, переноситься на опалювальну систему будинку – димовий газ, що потрапляє до димоходу є низькотемпературним. При використанні низькотемпературного котла, температура вихлопів становить 50 – 60°С, найчастіше 70 – 90°С. У непрогрітому димарі, димові гази значно охолоджуються, температура вихлопів зменшується приблизно до 50°С так званої “Температура точки роси”. Нижче температури точки роси відбувається скупчення водяної пари (конденсація), виділення води, що міститься у газах. Кількість води, що є у вихлопному газі, відповідає кількості води, що міститься у спалюваному паливі. Вугілля містить близько 10% води, мокре вугілля – 25%, сушене дерево 12-14%, вологе дерево приблизно 40%. Кількість води, що виділяється в димоході, може бути великою. Дуже поганим є спалювання дерева з вологістю 40%, з 100 кг спаленого палива, виділяється 40 літрів води. Спалювання вологого дерева надзвичайно складним, шкідливим для навколишнього середовища та димоходу. У процесі паління наступає сушка палива, виробляється значуща кількість водної пари, вироблені в процесі спалювання деревини гази не можуть піддатися процесу спалювання, з огляду на водяну пару, що присутня в коморі спалювання. В процесі неправильного згоряння палива ми виробляємо шкідливі вихлопні гази (дим), які після конденсації в димоході виробляють шкідливі сполуки.
Які основні причини, що димар вологий, брудний і засмолений:
– неправильне спалювання та використання неправильного (мокрого) палива
– зниження робочої температури котла
– використовуваний нагрівальний пристрій ” надпотужний”
– відсутність термічної ізоляції по всій висоті димоходу
– відсутність сталевої димохідної гільзи під час використання сучасного високоефективного обладнання
– відсутність в котельні вентиляції (припливної і витяжної).
Щоб уникнути проблем “мокрого димоходу та інших неприємних для користувача наслідків” при виборі і монтажі нового котла необхідно уникати причин, які можуть привести до неправильного функціонування димоходу і котла. Правильно повинні бути виконані: система обігріву, димохід, вентиляційна і припливна системи. Потужність котла повинна бути правильно підібрана для енергетичної потреби будівлі, котел не повинен бути „надпотужним”. При монтажі котла з високою тепловою ефективністю в димохід повинна бути встановлена труба з кислотостійкої сталі діаметром відповідно до рекомендації виробника котла. Перевірити необхідно підключення котла до опалювальної системи, котел повинен мати захист температури повернення і бути оснащений змішувальним клапаном – це забезпечить правильне функціонування котла і системи. Котельня повинна бути обладнана припливною і витяжною вентиляцією.
Як видалити плями на димоході
Видалення плям на димоході і в приміщенні – не проста річ. Найчастіше це завдання доручають фахівцям. Робота повинна бути розділена і виконана по порядку:
– усунення причин несправності димоходу
– очищення димоходу
– сушка димоходу
– фізичне видалення забруднених відкладень штукатурки
– нанесення нового шару штукатурки і фарбування, рекомендується наносити ізоляційну фарбу під штукатурку.
Висихання димоходу є тривалим, природно може проводитися тільки влітку, часто для сушіння використовуються нагрівачі повітря. Потік теплого повітря повинен бути підключений до нижньої частини димоходу. Сушка може зайняти кілька днів. Слід враховувати, що відкладення, плями і інший бруд, що утворюється в результаті проникнення димохідних конденсатів, можуть бути дуже шкідливими для здоров’я і викликати неприємний запах в приміщеннях. Робота з видалення плям і інших наслідків повинна бути виконана дуже ретельно.