20 Березня 2024
Підтримка температури в приміщенні на належному рівні робить істотний вплив на наше здоров’я, концентрацію і благополуччя. Це також дозволяє ефективно управляти тепловою енергією будинку і скорочувати її споживання.
Вирішальний вплив на відчуття теплового комфорту надає інтенсивність теплообміну між шкірою людини і температурою навколишнього середовища. Щоб підтримувати належний комфорт, варто подбати про правильну кімнатну температуру.
Що таке розрахункова кімнатна температура?
Згідно з будівельним законодавством, температура внутрішнього повітря визначається для розрахунку максимальної потужності нагріву. Для приміщень, призначених для перебування людей без верхнього одягу, наприклад таких, як житлові кімнати, передпокої, кухні, розрахункова температура становить 20°C. Для приміщень, в яких ми перебуваємо без одягу, таких як ванна кімната, температура 24⁰C. Значення вказані відповідно до стандарту PN-EN 12831.
Вплив температури навколишнього середовища на енергетичний баланс людини
Коли температура навколишнього середовища занадто низька, кровоносні судини в нашому організмі звужуються. Наслідком цього є зменшення кількості тепла, що виділяється в навколишнє середовище. Крім того, волосяні фолікули змінюють розташування волосся на шкірі, з’являються різкі м’язові спазми, які в процесі роботи виділяють тепло. І навпаки, якщо температура навколишнього середовища занадто висока – відбувається збільшення кровотоку через кровоносні судини, організм реагує на це більш високою температурою шкіри, що, як наслідок, призводить до прискореного процесу віддачі енергії за рахунок випаровування рідини у вигляді поту. Отже, існує певний інтервал температури і вологості навколишнього повітря, в якому людина здатна зрівняти свій баланс.
Якою має бути кімнатна температура?
Оптимальною температурою в приміщенні вважається температура 22°C (проте взимку допускається температура між 19–22°C, а влітку-24-26°С). Ця температура забезпечує високий тепловий комфорт і допомагає підтримувати відносну вологість на належному рівні. Більш висока температура сприяє висиханню слизових оболонок дихальних шляхів, що підвищує сприйнятливість до бактерій і вірусів в горлі і носі. Це послаблює природні механізми захисту від вірусів і бактерій.
Кімнатна температура для дитини повинна бути підвищена не менше ніж на 1°C, в той час як у ванній або в іншій кімнаті, де дитина буде купатися, повинна бути до 28°С (оптимально 24–26°С). Оптимальна температура для новонародженого і немовляти повинна становити близько 21°С вдень і 19-20°C вночі.
Майте на увазі, що оптимальна кімнатна температура залежить від багатьох факторів. Серед них ми можемо назвати пору року, вік або спосіб життя. Більш високі температури більше підходять жінкам, дітям, а також літнім людям.
Головне, щоб квартири не перегрівалися. Це значно погіршує здатність концентруватися і аналітично мислити, до цього зростає почуття роздратування. Частіше ми можемо відчувати головні болі, зниження артеріального тиску, втому або слабкість. Тривале перебування в кімнаті з занадто високою температурою може сприяти зневодненню організму і навіть викликати серцеві розлади.
Зверніть увагу, що різниця між температурою всередині будинку і температурою зовні не була надто велика. Велика різниця може бути шкідлива для людського організму. Це має особливе значення, коли ми виходимо на мороз з сильно прогрітого приміщення, тоді це може привести до респіраторних інфекцій.
Користувачі часто підтримують більш високі температури на 1-3°C, що може негативно вплинути на стан здоров’я.
Температура повітря в інших приміщеннях
Температура в будинку не у всіх приміщеннях повинна бути однаковою. Кожне з них виконує свою функцію, тому Ви повинні налаштувати його індивідуально.
У спальні температура повітря повинна бути трохи нижче, в ідеалі близько 18-19°С, занадто висока температура не дає організму достатньо регенеруватися, тому що сон стає не глибоким.
На кухні температура повітря також повинна бути трохи нижче, ніж в інших приміщеннях і бути близько 19°С, вирішальним фактором є те, що приміщення регулярно нагрівається в результаті приготування їжі при використанні розігрітої духовки або плити.
Підтримка температури повітря в приміщенні
Для підтримки правильної температури в приміщеннях необхідно правильно спроектувати і змонтувати систему опалення. Приміщення сучасних будівель повинні бути оснащені кімнатними термостатами, а радіатори – термостатичними головками. Кімнатні термостати дозволяють запрограмувати відповідну температуру з урахуванням днів тижня і часу доби. Система опалення будівлі управляється автоматикою, яка може працювати в погодному режимі, забезпечуючи відповідну температуру подачі в залежності від температури зовні будівлі і потреби будівлі. Виконана таким чином система і правильна температура в приміщенні забезпечують користувачам тепловий комфорт і сприяють економії енергії.
Контроль температури через автоматику Heiztechnik
Автоматика котлів серії HT-tronic може управляти температурою подачі в погодному режимі. Автоматика може управляти роботою 5 змішувальних клапанів в парі з кімнатними термостатами. Залежно від зовнішньої температури для нагріву приміщень через змішувальний клапан направляється вода відповідної температури. У репрезентативних приміщеннях будівлі повинні бути встановлені кімнатні термостати.